reklama
reklama

Dworek cenionej przez cara ihumenii. Mgławe obrazy w domu sprzed ponad wieku

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Dworek cenionej przez cara ihumenii. Mgławe obrazy w domu sprzed ponad wieku - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje bialskieObok Sanktuarium Leśnieńskiego został zachowany i wyremontowany zabytkowy budynek zwany Domem Kseni. Wybudowany pod koniec XIX wieku drewniany dom poprzez prezentowane eksponaty pokazuje pierwszą jego właścicielkę ihumenię Katarzynę.
reklama

Żyjąca w latach 1850-1925 Jewgienija Borisowna Jefimowska pochodziła z głęboko religijnej arystokratycznej rodziny rosyjskiej. Głęboko wykształcona stała się autorytetem duchowym w Rosji, była osobą wpływową na dworze ostatniego cara Rosji Mikołaja II, który z małżonką nawet dwa razy pielgrzymował do Leśnej, drugą wizytę w 1900 ihumenia nawet upamiętniła w Białej Podlaskiej budową kaplicy.

Po wypędzeniu katolików

W 1895 r. Jewgienija Jefimowska przyjechała do Leśnej i została przełożoną monasteru Narodzenia Matki Bożej utworzonego w miejscu wypędzonych katolickich zakonników. W ramach represji za pomoc powstańcom, w nocy z 27 na 28 października 1864 r., czyli 160 lat temu, wywieziono z Leśnej ojców paulinów, a biskup janowski Beniamin Szymański polecił potajemnie wyjąć Cudowny Obraz Matki Bożej i na jego miejsce wstawić kopię.

reklama

W tym to miejscu przełożona, czyli ihumenia Katarzyna (jak podaje Wikipedia z licznymi źródłami) otworzyła szkołę dla 300 dziewcząt z nauką prac ręcznych i prawosławnej katechezy oraz męską szkołę rolniczą i żeńskie seminarium nauczycielskie. Obok kompleksu szkolnego był sierociniec i szpital. Do 1915 roku, kiedy podczas wojny mniszki musiały opuścić Leśną, był to zatem rosyjski ośrodek gospodarczy i oświatowy. Już w 1916 powstało tam polskie Seminarium Nauczycielskie.

Ożywianie przeszłości nie tylko przyjemnej

W tym kompleksie obecnie mieści się Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Leśnej Podlaskiej, a jego dyrektor Stanisław Klekot powiedział nam, że od wielu lat modrzewiowy Dom Ksieni kryty blachą niszczał i groziło, że zostanie ruiną.

reklama

Był w mniej wyeksponowanym miejscu. Otrzymaliśmy dotację od ministra rolnictwa i uzyskaliśmy zgodę od konserwatora zabytków na remont. Prace ukończyliśmy w 2023 r. Za prawie 100 tys. zł kupiliśmy unikalny w naszym regionie monitor mgłowy dobry do wyświetlania jakby "duchów przeszłości" – wyjaśnia dyrektor.

 Dzięki dotacji ponad 800 tys. zł było możliwe uratowanie zabytku, jego wyposażenie oraz wstępne przeznaczenie na izbę pamięci i tradycji. Dworek Kseni z gablotami informacyjnymi i monitorem mgłowym zaprezentowano w Dniu Nauczyciela zaproszonym gościom, w tym byłym nauczycielom – pracownikom zespołu.

Chcemy pokazać nie tylko przeszłość szkoły, ale też burzliwe dzieje Leśnej Podlaskiej, problemy z rusyfikacją i przypomnieć dzieje monastyru i jego ośrodka szkolnego, a także naszego sanktuarium. Zaapelowaliśmy o pomoc w przekazaniu nam eksponatów do naszych absolwentów i innych osób posiadających pamiątki m.in. z dawnego seminarium i innych szkół, które razem mają tradycję wiekową – podkreśla dyrektor. 

reklama

Stanisław Klekot powiedział nam, że oczekuje na kolejne uporządkowanie terenu, czeka na wymianę muru na bardziej ażurowy przez gminę Leśną Podlaską. Liczy też na współpracę z Klasztorem Zakonu Paulinów, którą już wstępnie omówił z przeorem.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama