Reklama

Reklama

Centrum ma być drugim domem dla niepełnosprawnych

Opublikowano: 20 lutego 2021 13:00
Autor: (McM)

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje bialskie To pierwsza tego typu placówka w powiecie bialskim. - Chodzi o integrację ze społecznością lokalną i włączenie osób z niepełnosprawnościami do życia społecznego - mówi wójt gminy Łomazy.

Reklama

Otwarcie placówki związane jest z nowym programem Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, który został zapoczątkowany w 2019 roku.

Rządowe wsparcie

Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne to pierwsza tego typu inwestycja w powiecie bialskim. Wniosek gminy był jednym z pierwszych w Polsce zakwalifikowanym i rekomendowanym przez wojewodę lubelskiego do dofinansowania. Wartość projektu to ponad 2 mln zł.
Ponad 1,5 mln zł pochodzi z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Reszta to wkład własny gminy pozyskany z Funduszu Inwestycji Lokalnych.
Centrum jest skierowane do osób z orzeczeniami o niepełnosprawności znacznej lub umiarkowanej. Miejsce w placówce znajdzie w sumie 20 osób, z czego 18 w trybie dziennym, a dwie osoby w trybie całodobowym.
 
Zintegrować ze społeczeństwem
 
- Cel główny to integracja ze społecznością lokalną, jak i włączenie tych osób do życia społecznego, nauka funkcjonowania w środowisku lokalnym. To będzie drugi dom, gdzie będą spędzać czas. To odciążenie opiekunów za dnia - mówi Jerzy Czyżewski, wójt gminy Łomazy.
Jeszcze 6 lat temu w budynku funkcjonowała Szkoła Podstawowa. Po jej likwidacji stał pusty. Teraz został wyremontowany i przebudowany.
 
Niewielkie koszty
 
Ruszył już nabór uczestników. Placówka ma zapewniać formy wsparcia podobne do zajęć w Warsztatach Terapii Zajęciowej - mowa jest o ćwiczeniach manualnych, ruchowych czy o muzykoterapii. Będą też zajęcia kulinarne w dobrze wyposażonej kuchni. W miarę potrzeb odbędą się też zajęcia rehabilitacyjne. Centrum oficjalnie ruszy już 1 marca.
- Pomieszczenia mieszkalne są dla dwóch osób, dostosowane dla nich. Są dwa łóżka rehabilitacyjne, szafki, wózek inwalidzki czy chodzik - mówi Barbara Gromadzka, kierownik Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Dubowie.
Do piątku 19 listopada zgłosiło się 12 chętnych do przebywania w Centrum. Trwa nabór.
- Skierowanie do placówki wydawane jest na podstawie podania, które składa się do GOPS - informuje kierownik.
Pobyt w centrum będzie odpłatny. Będą to jednak kwoty na poziomie 20-30 zł miesięcznie, a w tym zapewniany jest chociażby gorący posiłek oraz dowóz osób do centrum i domu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.