Reklama

Reklama

Były błędy, bo sfiksował komputer

Opublikowano: 13 stycznia 2021 07:27
Autor: Marek Pietrzela | Zdjęcie: bialapodlaska.pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje bialskie W 21 punktach Regionalna Izba Obrachunkowa wytknęła różne nieprawidłowości w starostwie. Jednak starosta i skarbnik są zadowoleni z wyników kontroli. - Skoro tak, to czemu się tym nie pochwalili - dziwią się radni.

Reklama

Na początku grudnia prezes lubelskiej RIO przesłał do starosty bialskiego wnioski pokontrolne. Aż 12 dotyczyło rachunkowości i sprawozdawczości, 7 budżetu powiatu oraz 2 gospodarki mieniem. Część zastrzeżeń kontrolerów dotyczyła nieprawidłowej klasyfikacji budżetowej dochodów i wydatków budżetowych. Wykazali oni zaniżone o 5,7 tys. zł zobowiązania.  Inspektorzy wytknęli też m.in. przypadki niepobierania odsetek od nieterminowo wnoszonych należności za czynsz najmu oraz niepodejmowanie skutecznych działań zmierzających do wyegzekwowania zaległości z tytułu najmu, co skutkowało przedawnieniem roszczeń.

Izba miała sporo zastrzeżeń

RIO dopatrzyła się nawet nieudzielenia staroście i wicestaroście niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego za 2017 r. w terminie ustawowym. Odnotowała również kilka nieprawidłowości w zakresie treści ogłoszeń oraz w postępowaniach przetargowych na modernizację budynków zespołów szkół technicznych w Janowie oraz w Małaszewiczach. Podobnie wadliwe było ogłoszenie o produkcji i dostawie tablic rejestracyjnych.W zakresie gospodarki mieniem RIO wskazała na nieprawidłowości przy sprzedaży nieruchomości stanowiących własność powiatu bialskiego. Wytknęła podanie niewłaściwego terminu do złożenia wniosku przez osoby, którym przysługuje pierwszeństwo w nabyciu nieruchomości oraz niezamieszczenie w informacji o wyniku przetargu danych nabywcy nieruchomości. Podobnie Izba miała zastrzeżenia do niepodania do publicznej wiadomości przez ogłoszenie w prasie lokalnej informacji o zamieszczeniu wykazu nieruchomości będących własnością Skarbu Państwa, przeznaczonych do sprzedaży.

Starosta idzie na urlop

Zapytany przez nas o wyniki kontroli RIO, starosta Mariusz Filipiuk odpowiedział, że nie wniósł zastrzeżeń, co do wniosków pokontrolnych.

– Przewodnicząca zespołu kontrolnego powiedziała, że satysfakcjonujące jest, iż zagadnienia z księgowości i rachunkowości są u nas prowadzone sumiennie. Problemy były tylko z komputerowym programem księgowym. Fiksował on i kilka błędów w dokumentacji starostwa wynikało z jego wadliwego działania. Skierowaliśmy stosowne wystąpienie do serwisu obsługującego ten program – wyjaśnia starosta.

Dodaje, że zaległe urlopy są wykorzystywane. Najpierw uczynił to wicestarosta, a od 15 stycznia zamierza to zrobić on sam. Elwira Charewicz, skarbnik powiatu bialskiego, też jest zadowolona z wyników kontroli, która w części dotyczyła jej pracy oraz poprzedniczki na tym stanowisku.

– Na spotkaniu podsumowującym wyniki przewodnicząca zespołu kontrolnego z zadowoleniem oceniła efekty naszych działań. Uznała, że skrupulatnie prowadziliśmy bilanse i sprawozdania. Nie było zarzutów merytorycznych. Jedynie zawiódł nas program komputerowy – mówi Elwira Charewicz.

Sukces ukryty w tajemnicy

Zapytaliśmy skarbnik o niepobieranie odsetek od nieterminowo wnoszonych należności za czynsz.

– Chodziło o wynajmowane garaże, które są naszą własnością. W grę wchodziły małe kwoty, zaledwie tylko 8 groszy, gdy był jeden dzień opóźnienia – wyjaśnia.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.