reklama
reklama

Bialska afera przetargowa. Prokuratura wyjaśnia tajemnicę zmowy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

 Bialska afera przetargowa. Prokuratura wyjaśnia tajemnicę zmowy - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje bialskie Trwa śledztwo w sprawie bialskiej afery przetargowej. Magistrat zlecił audyt, który wykazał, że w okresie objętym postępowaniem prokuratury nie było nieprawidłowości prawnych w dokumentacjach przetargowych. Jak się to ma do zarzutów prokuratury o nadużyciu uprawnień służbowych oraz ujawniania nieuprawnionym osobom informacji?
reklama

W kwietniu Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało, że zostało wszczęte śledztwo w sprawie podejrzenia przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez pracowników Urzędu Miasta Biała Podlaska oraz Urzędu Gminy Biała Podlaska w związku z prowadzonymi przetargami.

Z ustalenia śledczych wynikało, że urzędnicy przekazywali przedsiębiorcom poufne informacje dotyczące planowanych inwestycji w zakresie infrastruktury drogowej, w tym przebudowy i remontu dróg, zatok autobusowych i budowy ścieżek rowerowych.

 
Podejrzanych sześciu
 
Zatrzymanym przez CBA na przesłuchania: zastępcy wójta bialskiej gminy, inspektorom ds. inwestycji drogowych Urzędu Gminy oraz Urzędu Miasta postawiono w Prokuraturze Okręgowej zarzuty nadużycia uprawnień służbowych oraz ujawniania nieuprawnionym osobom informacji. Trzem lokalnym przedsiębiorcom zarzucono nakłanianie urzędników do nieuprawnionego udzielania informacji i nadużycia uprawnień służbowych w związku z planowanymi i prowadzonymi postępowaniami o udzielanie zamówień.

WIĘCEJ INFORMACJI Z BIAŁEJ ZNAJDZIESZ TUTAJ.

Wówczas prok. Agnieszka Kępka, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Lublinie poinformowała nas, że wobec tylko jednego podejrzanego, czyli Władysława S., który jest inspektorem Urzędu Miasta, zastosowano zawieszenie w wykonywaniu czynności służbowych. Poręczenia majątkowe od 20 tys. zł do 100 tys. zł zastosowano wobec wspomnianego inspektora, a także zastępcy bialskiego wójta Adama O. oraz jego podwładnego Grzegorza G., a także wobec przedsiębiorców Bogdana S. i Wiesława H. 

– Nie ma przełomu w śledztwie, nie ma też rozszerzenia postępowania i nowych zatrzymań – powiedział nam zastępca prokuratora okręgowego Jacek Drabarek.

Audyt z bardzo dobrym wynikiem

Gabriela Kuc-Stefaniuk, rzecznik prasowy UM Biała Podlaska, poinformowała nas, że magistrat nie otrzymał postanowienia o odwieszeniu w wykonywaniu czynności służbowych inspektora.

Potwierdziła, że jeszcze w pierwszej połowie roku prezydent Michał Litwiniuk polecił przeprowadzenie audytu.

– Dotyczył on przestrzegania zasad uczciwej konkurencji, równego traktowania wykonawców, proporcjonalności i przejrzystości w wybranych postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego – wyjaśnia rzecznik. – Podczas audytu sprawdzono, czy w zakresie zamówień publicznych zapewniono adekwatną, skuteczną i efektywną kontrolę zarządczą. Nie wykazał on nieprawidłowości – podsumowuje Gabriela Kuc-Stefaniuk.

Tuż po ujawnieniu tej afery rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn w wypowiedzi radiowej stwierdził: – Jak wskazuje zgromadzony materiał, dochodziło wręcz do wspólnego uzgadniania warunków, które musieli spełniać potencjalni kontrahenci, by mieć szansę na zlecenia.  Z jego słów wynikało, że miasto nie traciło materialnie na cichych uzgodnieniach urzędników z przedsiębiorcami. Zysk mogli mieć ci, którzy wygrywali przetargi.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama