reklama
reklama

Biała Podlaska : Wychowanie fizyczne i taniec w jednym programie studiów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: AWF Biała Podlaska

Biała Podlaska :  Wychowanie fizyczne i taniec w jednym programie studiów - Zdjęcie główne

foto AWF Biała Podlaska

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje bialskie "Kinematograf na Bielanach - Tańce i Piosenki Starej Warszawy" to najnowsze widowisko taneczno-muzyczne bialskiego Zespołu Pieśni i Tańca AWF Podlasie. Uczelnia planuje otworzyć też nowy kierunek studiów.
reklama

Premiera tego niezwykłego wydarzenia będzie miała miejsce 20 maja (piątek) w auli ROBIR (Centrum Upowszechniania Wyników Badań) bialskiej AWF o godzinie 19:00.

Na scenie oprócz tancerzy i muzyków Podlasia pojawią się także soliści oraz studenci i absolwenci Akademii Wychowania Fizycznego. "Kinematograf na Bielanach..." to interaktywne widowisko, w którym muzyka i taniec będą towarzyszyły obrazom przedwojennej Warszawy, opracowanym na podstawie zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz Akademii Wychowania Fizycznego.

Sztajery, polki, walczyki

- Z tańcem, a także dawką humoru widz będzie mógł przenieść się do lasku bielańskiego, w którym po odzyskaniu niepodległości ponownie zaroiło się od majówkowiczów - mówi Marcin Bochenek, kierownik Zespołu Pieśni i Tańca Podlasie.

Zaprezentowane zostaną sztajery, polki, walczyki, a także melodie tanga i foxtrota popularne w czasach XX-lecia międzywojennego, połączone z melodiami znanymi i lubianymi.  

Tancerzom na scenie będzie towarzyszyła orkiestra kameralna pod kierunkiem (kierownika muzycznego zespołu i dyrygenta) Przemysława Marcyniaka - autora opracowań muzycznych. Nad przygotowaniem wokalnym tancerzy Podlasia pracował Marek Chmiel, natomiast całość widowiska oraz choreografię przygotował kierownik artystyczny zespołu Marcin Bochenek.

Widowisko realizowane jest i dofinansowane w ramach zadania publicznego z zakresu kultury i wspierane przez prezydenta Białej Podlaskiej.

Będzie nowy kierunek

To nie wszystko. Podczas koncertu podpisana zostanie umowa o współpracy pomiędzy uczelnią a Polską Sekcją CIOFF - Conseil International des Organisations de Festivals de Folklore et d`Arts Traditionnels (Międzynarodową Radą Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej). Powstała w roku 1970 we Francji z inicjatywy jedenastu krajów członkowskich, wśród których była Polska. Organizacja od początku swojego istnienia jest członkiem UNESCO, obecnie na statusie oficjalnej partnerskiej organizacji pozarządowej.

- Umowa będzie dotyczyła współpracy w zakresie realizacji badań w Regionalnym Ośrodku Badań i Rozwoju AWF, ale przede wszystkim będzie związana z nowo powstałym kierunkiem studiów Wychowanie Fizyczne i Taniec - precyzuje Bochenek.

Zróżnicowane plany

Studia I stopnia na kierunku Wychowanie Fizyczne i Taniec adresowane są do osób aktywnych, które interesują się szeroko pojętą kulturą fizyczną i zdrowym stylem życia oraz posiadają bardzo zróżnicowane plany zawodowe.  

- Proponowany program koncentruje się wokół umiejętności niezbędnych do podjęcia pracy w charakterze nauczyciela wychowania fizycznego, a także specjalisty w zakresie tańca - dodaje kierownik zespołu.

Kierunek pozwoli na wszechstronny rozwój umiejętności dostosowanych do indywidualnych potrzeb i zainteresowań, a także będzie stanowił dodatkowy atut do wykorzystania w przyszłości, zarówno w pracy nauczyciela wychowania fizycznego, animatora, instruktora, jak i choreografa.  

Doświadczenia w zakresie tańca koncentrują się na pracy związanej z nauczaniem wybranych technik tanecznych, elementach choreoterapii i tańca twórczego, a także na prowadzeniu własnych grup i zespołów tanecznych. Dotyczą twórczych postaw i rozwiązań w pracy choreografa i instruktora.

Wyróżnienie na rynku pracy

- Wychowanie fizyczne i taniec w jednym programie studiów, to połączenie programów i umiejętności, które pozwolą wyróżnić się kandydatowi na rynku pracy. To studia, które stwarzają dodatkowe możliwości, dają szansę zdobywania wiadomości i umiejętności w zakresie wychowania fizycznego oraz tańca. - wyjaśnia Bochenek.

Charakter studiów, zdobyta wiedza, umiejętności i doświadczenie w pełni umożliwią pracę z grupami i zespołami tanecznymi w wybranych technikach, na różnym etapie i poziomie zaawansowania, obejmując także taniec terapeutyczny, który wspomaga wszechstronny rozwój i ekspresję dzieci o różnych potrzebach i różnych poziomach sprawności.  

- Oprócz realizowanego programu studenci będą mieli możliwości rozszerzenia własnych zainteresowań, ukończenia profesjonalnych kursów i specjalizacji z różnych technik tanecznych, a także wielu innych dyscyplin sportowych - tłumaczy kierownik Bochenek.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama