Reklama

Biała Podlaska: Caritas podsumowuje rok pomocy Ukrainie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Caritas Diecezji Siedleckiej

Biała Podlaska: Caritas podsumowuje rok pomocy Ukrainie - Zdjęcie główne

foto Caritas Diecezji Siedleckiej

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje bialskie Caritas Diecezji Siedleckiej podsumowało roczną pomoc na rzecz Ukrainy i jej obywateli

Reklama

Kilka dni po 24 lutego 2022 r., gdy wybuchła wojna w Ukrainie, Caritas Diecezji Siedleckiej ruszyła z pomocą uchodźcom, uciekającym w przerażeniu przed rosyjskim wojskiem. Organizacja podsumowuje rok intensywnej pomocy, w którą zaangażowali się zarówno pracownicy Caritas, wolontariusze jak i mieszkańcy diecezji. Pomoc napływała również z zagranicy.

- Organizowaliśmy pomoc doraźną - bezpłatne obiady, paczki żywnościowe, chemiczne, odzież, ale też pomoc długofalową, w tym pośrednictwo przy noclegach. Prowadziliśmy zbiórki na konto bankowe i do puszek. Pieniądze przeznaczone zostały m.in. na zakup pożywienia, odzieży dla uchodźców, paliwa do transportów, pokrycie innych kosztów związanych z pomocą. Potrzebujący i darczyńcy mogli dzwonić na naszą całodobową infolinię, gdzie udzielano informacji o tym jak np. otrzymać wsparcie, czy załatwiać sprawy administracyjne - mówi ks. Paweł Zazuniak, dyrektor Caritas Diecezji Siedleckiej.

 

W Centrum Integracji Społecznej w Białej Podlaskiej w 2022 roku przyjęto do realizacji zatrudnienia socjalnego 19 osób z Ukrainy. Utworzono tam sekcję handlową z nauką j. polskiego, dedykowaną ukraińskim uchodźcom i otworzono przy ul. Prostej 22 sklep „Smaki Ukrainy" z ukraińskimi specjałami. Na granicę polsko-ukraińską dowożono kanapki, chleby, wodę. Aktualnie bialskie Centrum Wolontariatu udziela korepetycje ukraińskim dzieciom ze szkół podstawowych.

Dyrektor Caritas Diecezji Siedleckiej podkreśla, że wszelkie działania, jakie zapewniła organizacja, były możliwe dzięki ludziom dobrej woli.

– Jestem wdzięczny i dziękuję każdej osobie, parafii, firmie, fundacji, samorządowi, szkole, przedszkolu, za włączanie się w organizowanie pomocy dla obywateli Ukrainy – mówi ks. Paweł Zazuniak.

Caritas we współpracy z parafiami diecezji siedleckiej zachęca obecnie do udziału w zbiórce świec, które - ze względu na zniszczenie znacznej części elektrowni na Ukrainie – są tam teraz niezbędne. Wystarczy przynieść świece do swojej parafii do 12 marca 2023 r. Pomóc można wpłacając dowolną kwotę na konto bankowe 47 9194 0007 0027 9318 2000 0180 z dopiskiem „Ukraina".

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy