Na takie spotkanie w os. Młodych w Białej Podlaskiej, przyszło najwięcej w tym mieście spółdzielców, bo ponad 100.
Jerzy Adamski, prezes BSM "Zgoda" powiedział nam, że najmniejsza frekwencja była w bialskim os. Centrum, gdzie na walne przybyło wymagane minimum, aby obrady były prawomocne, czyli 6 osób. Więcej, bo 45 spółdzielców pojawiło się na walnym w os. Tysiąclecia, 25 w os. Piastowskim, ponad 80 w os. Jagiellońskim oraz 11 w Piszczacu i 13 w Terespolu.
W sumie BSM ma ponad 8 tys. członków, którzy są uprawnieni do uczestnictwa w takich dorocznych obradach walnego zgromadzenia (z powodu COVID nie odbyły się przez ostatnie dwa lata). Zatem zaledwie 3-4 proc. spółdzielców BSM korzysta ze swoich praw.
CZYTAJ RÓWNIEŻ : Powiat bialski: Wszedł na teren jednostki wojskowej. Miał narkotyki i przyjechał na kradzionym rowerze
Przybyłych czekał wielogodzinny maraton głosowań nad uchwałami o zatwierdzeniu sprawozdań z działalności rady nadzorczej i zarządu spółdzielni oraz sprawozdania finansowego kolejno za trzy ostatnie lata: 2019, 2020 i 2021.
Prezes BSM Jerzy Adamski wyjaśnił przybyłym, że nie jest winą spółdzielni takie skumulowanie problemów i uchwał z kilku lat.
Opóźnione bilansowanie osiągnięć
- Były zakazy wskutek epidemii COVID. Już we wrześniu mieliśmy wszystko przygotowane do walnego, ale stan wyjątkowy uniemożliwił nam organizowanie zebrań w strefie nadgranicznej, w naszych osiedlach w Terespolu i w Janowie Podlaskim. Teraz też musieliśmy otrzymać od Straży Granicznej zezwolenie na pobyt czasowy w Terespolu – wyjaśnił prezes.
Miał możliwość przedstawienia dobrej sytuacji finansowej spółdzielni działającej w 9 osiedlach na terenach prawie 60 ha. Mógł poinformować zebranych, że dzięki lepszym wodomierzom spółdzielnia ma dodatni bilans wody (dawniej mieszkańcy musieli dopłacać po rozliczeniach bloków wskutek wycieków m.in. ze starych wodomierzy).
Dobre rezultaty daje częste wywożenie śmieci przez własną ekipę BSM.
- Mamy wszystkie osłony śmietnikowe w dobrym stanie sanitarno-epidemicznym – podkreślił prezes. Wyjawił, że na przeciętnego mieszkańca przypada 510 kg oddanych śmieci w ciągu roku! Niestety, nadal szwankuje segregacja, pracownicy spółdzielni muszą dodatkowo segregować odpady, aby BSM uniknęła kar.
Zyski i bez kredytów
Dobrze też wypadło sprawozdanie finansowe. Osiągany dzięki wynajmie lokali użytkowych zysk netto BSM wyniósł: za 2019 r. 695 tys. zł; za 2020 r. 564 tys. zł; a za 2021 r. 411 tys. zł. Te pieniądze przeznaczono m.in. na termomodernizację mieszkań i modernizację systemu grzewczego. Spółdzielnia nie musi brać kredytów, skutecznie egzekwuje należności od zadłużonych oraz doskonali własną ekipę remontową, która wykonuje tanio wiele robót.
W tej sytuacji członkowie zarządu spółdzielni nie mieli problemów z uzyskaniem absolutorium. We wspomnianym os. Młodych jedynie trzy osoby były przeciwne udzieleniu "rozgrzeszenia" prezesowi za 2021 r.
W trakcie dyskusji spółdzielcy narzekali na olbrzymie koszty ogrzewania, na brak gorącej wody po północy oraz na niedotrzymane terminy dotyczące wymiany instalacji wodno-kanalizacyjnej w pionach. Niektórzy zgłaszali pretensje, że nie są doinformowani o programie i dokumentach walnego (wskazywano im stronę internetową BSM). Były pytania o częstotliwość zebrań rady nadzorczej oraz wynagrodzenie jej członków (otrzymują 430 zł za posiedzenie). Kilka osób chwaliło kierownika osiedla Zenona Piekarza za życzliwość, dbanie o zieleń i os. Młodych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.