Właściwie początki tej bialskiej szkoły nie są precyzyjnie dookreślone. Przed pięcioma laty Małgorzata Bijata, ówczesna nauczycielka SP 4, opisując w książce historię tej placówki, zauważyła, iż w 1921 r. Rada Miejska wyznaczyła lokal przy ul. Grabanowskiej (obecna Moniuszki) na utworzenie tam szkoły powszechnej dla dzieci żydowskich oraz zatrudniła pierwszą nauczycielkę.
WIĘCEJ INFORMACJI Z BIAŁEJ ZNAJDZIESZ TUTAJ.
W czasie okupacji dzieci żydowskie nie mogły chodzić do szkoły, większość zginęła w egzekucjach lub w obozach śmierci. Polacy uczyli się w stodole. Kilku nauczycieli ofiarnie prowadziło tajne nauczanie. Budowany od 1937 r. i kończony po wojnie nowy gmach przygotowywany dla SP nr 4 przy ul. Artyleryjskiej został jednak oddany na oddział położniczy.
W latach 1950-1957 "czwórka" stała się szkołą Towarzystwa Przyjaciół Dzieci wychowującą uczniów w duchu świeckim. W 1965 r. uroczyście otwarto nowo wybudowaną część budynku szkolnego z salą gimnastyczną i aulą. W 1970 r. wyznaczono SP nr 4 na szkołę ćwiczeń Wyższego Studium Nauczycielskiego (później filii AWF). Dopiero w 1978 r. szkoła otrzymała imię Janka Krasickiego, działacza komunistycznego, członka Gwardii Ludowej.
Wraz ze zmianą ustroju, w 1993 r., zrezygnowano z tego patrona. W 2002 r. nadano nowe imię Kornela Makuszyńskiego (pisarza ze słońcem w herbie).
Duma miasta
W miniony czwartek jubileuszowe obchody rozpoczęła msza św. w kościele Narodzenia NMP. Celebrujący ją ks. Marian Daniluk przybył też z dobrym słowem na jubileuszową akademię.
Czwarta fala pandemii spowodowała ograniczenie kręgu gości oraz uczniów, absolwentów, nauczycieli i byłych dyrektorów na uroczystościach w sali gimnastycznej SP 4. Pojawili się jednak z okolicznościowymi życzeniami - grawertonami z nadrukiem - bialski prezydent Michał Litwiniuk i poseł Dariusz Stefaniuk. Dzielili się dawnymi wrażeniami związanymi z tą szkołą. Pierwszy z nich przypominał chwilę, kiedy z ojcem, pracownikiem AWF, przychodził tam do szkoły ćwiczeń, a drugi wspominał sukcesy ekologiczne "czwórki", m.in. w zbiórce makulatury.
– Jako bialczanin chciałbym podziękować pani dyrektor, nauczycielom oraz pracownikom administracji, rodzicom i wszystkim przyjaciołom szkoły, za realizowaną misję. Jako miejski samorząd możemy odczuwać dumę z efektów waszej pracy – podkreślił Litwiniuk.
W części artystycznej uczniowie przedstawili skrótową historię szkoły. Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie przygotowali kapsułę czasu dla przyszłych pokoleń, w której znalazły się listy, zdjęcia, życzenia i spisane plany na przyszłość. Miłym akcentem jubileuszowym były też okolicznościowe filmiki ze zbiorowym fetowaniem stulecia przez uczniów na placu szkolnym.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.