reklama
reklama

Biała Podl : Wiekowa "czwórka". Miasto jest dumne z jej osiągnięć

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Marek Pietrzela

Biała Podl : Wiekowa "czwórka". Miasto jest dumne z jej osiągnięć - Zdjęcie główne

foto Marek Pietrzela

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje bialskieJubileusz 100-lecia Szkoły Podstawowej nr 4 zgromadził nawet przeciwników politycznych, którzy docenili dorobek niewielkiej placówki o bardzo bogatej historii. Pandemia ograniczyła jednak liczbę gości oraz rozmach uroczystości.
reklama

Właściwie początki tej bialskiej szkoły nie są precyzyjnie dookreślone. Przed pięcioma laty Małgorzata Bijata, ówczesna nauczycielka SP 4, opisując w książce historię tej placówki, zauważyła, iż w 1921 r. Rada Miejska wyznaczyła lokal przy ul. Grabanowskiej (obecna Moniuszki) na utworzenie tam szkoły powszechnej dla dzieci żydowskich oraz zatrudniła pierwszą nauczycielkę.

 
Naukę zaczęło jednak 1 września 1922 r. aż 440 uczennic wyznania mojżeszowego w czterech klasach, uczyły się w kilku różnych budynkach. W tym czasie Żydzi stanowili w Białej Podlaskiej większość ludności, ok. 66 proc. mieszkańców. Od 1929 r. szkoła uczyła już dzieci z rejonu bez różnicy wyznania i płci. W 1939 r. jej siedziba znajdowała się przy ul. Narutowicza, gdzie jeden z lokali dzieliła z gimnazjum im. E. Plater.
 

WIĘCEJ INFORMACJI Z BIAŁEJ ZNAJDZIESZ TUTAJ.

reklama

 
Tajne nauczanie i lata powojenne

W czasie okupacji dzieci żydowskie nie mogły chodzić do szkoły, większość zginęła w egzekucjach lub w obozach śmierci. Polacy uczyli się w stodole. Kilku nauczycieli ofiarnie prowadziło tajne nauczanie. Budowany od 1937 r. i kończony po wojnie nowy gmach przygotowywany dla SP nr 4 przy ul. Artyleryjskiej został jednak oddany na oddział położniczy.

W latach 1950-1957 "czwórka" stała się szkołą Towarzystwa Przyjaciół Dzieci wychowującą uczniów w duchu świeckim. W 1965 r. uroczyście otwarto nowo wybudowaną część budynku szkolnego z salą gimnastyczną i aulą. W 1970 r. wyznaczono SP nr 4 na szkołę ćwiczeń Wyższego Studium Nauczycielskiego (później filii AWF). Dopiero w 1978 r. szkoła otrzymała imię Janka Krasickiego, działacza komunistycznego, członka Gwardii Ludowej.

reklama

Wraz ze zmianą ustroju, w 1993 r., zrezygnowano z tego patrona. W 2002 r. nadano nowe imię Kornela Makuszyńskiego (pisarza ze słońcem w herbie).

Duma miasta

W miniony czwartek jubileuszowe obchody rozpoczęła msza św. w kościele Narodzenia NMP. Celebrujący ją ks. Marian Daniluk przybył też z dobrym słowem na jubileuszową akademię.

Czwarta fala pandemii spowodowała ograniczenie kręgu gości oraz uczniów, absolwentów, nauczycieli i byłych dyrektorów na uroczystościach w sali gimnastycznej SP 4. Pojawili się jednak z okolicznościowymi życzeniami - grawertonami z nadrukiem - bialski prezydent Michał Litwiniuk i poseł Dariusz Stefaniuk. Dzielili się dawnymi wrażeniami związanymi z tą szkołą. Pierwszy z nich przypominał chwilę, kiedy z ojcem, pracownikiem AWF, przychodził tam do szkoły ćwiczeń, a drugi wspominał sukcesy ekologiczne "czwórki", m.in. w zbiórce makulatury.

reklama

– Jako bialczanin chciałbym podziękować pani dyrektor, nauczycielom oraz pracownikom administracji, rodzicom i wszystkim przyjaciołom szkoły, za realizowaną misję. Jako miejski samorząd możemy odczuwać dumę z efektów waszej pracy – podkreślił Litwiniuk.

W części artystycznej uczniowie przedstawili skrótową historię szkoły. Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie przygotowali kapsułę czasu dla przyszłych pokoleń, w której znalazły się listy, zdjęcia, życzenia i spisane plany na przyszłość. Miłym akcentem jubileuszowym były też okolicznościowe filmiki ze zbiorowym fetowaniem stulecia przez uczniów na placu szkolnym.

reklama

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama