reklama
reklama

Powiat bialski : Mariusz Filipiuk dał myśliwym nauczkę

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Powiat bialski : Mariusz Filipiuk dał myśliwym nauczkę - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje bialskie Po 5 latach sporów sądowych starosta bialski wygrał z Wojskowym Kołem Łowieckim Diana w Stężycy. Nie godziło się ono z utratą dzierżawy obwodu łowieckiego i żądało unieważnienia umowy z nowym dzierżawcą.
reklama

Konflikt stał się głośny już na początku 2017 r., kiedy rolnicy ze wsi Zasiadki pod Międzyrzecem wnieśli skargi do starosty bialskiego na myśliwych z Wojskowego Koła Łowieckiego Diana ze Stężycy (powiat dębliński). Oburzyła ich opieszałość koła w szacowaniu szkód łowieckich oraz niechęć panów z bronią do polowania na dziki. Akurat wtedy wielu hodowlom świń zaczęła zagrażać epidemia ASF roznoszona przez odyńce i lochy. Starosta bialski Mariusz Filipiuk już 20 stycznia 2017 r. wypowiedział WKŁ Diana umowę dzierżawy obwodu łowieckiego polnego nr 19. A to z powodu niezrealizowania obowiązków dzierżawcy w zakresie bieżącego i terminowego szacowania szkód wyrządzonych rolnikom w uprawach i płodach rolnych przez zwierzynę łowną.

 

– Szczególnie dotyczyło to dzików oraz nierealizowania prawidłowej gospodarki łowieckiej w związku z niewykonanymi rocznymi planami łowieckimi w latach 2007-2016 – podkreśla Mariusz Filipiuk.

Próba odbicia terenów łowieckich

Starosta informuje nas, że w lutym 2017 r. wójt gminy Międzyrzec negatywnie zaopiniował wydzierżawienie obwodu nr 19 dla Diany. Już na początku kwietnia 2017 r. WKŁ Diana wniosło pozew przeciwko Skarbowi Państwa, czyli staroście bialskiemu. Starosta wydzierżawił bowiem odebrany obwód bialskiemu Kołu Łowieckiemu nr 12 Ogar. Łowczy okręgowy nie chciał przyjąć tego do wiadomości. Polski Związek Łowiecki ponownie wskazał bowiem Dianę jako dzierżawcę obwodu nr 19 i nie chciał uzgodnić planu łowieckiego dla koła Ogar. Gdy grupa kilkudziesięciu rolników weszła do siedziby łowczego okręgowego w Białej Podlaskiej, łowczy zaakceptował Ogara. Mariusz Filipiuk wspomina, iż 21 lipca 2017 r. Zarząd Główny PZŁ wniósł pozew przeciwko Skarbowi Państwa oraz Kołu Łowieckiemu nr 12 Ogar w Białej Podlaskiej o ustalenie nieważności czynności prawnej – umowy dzierżawy obwodu łowieckiego nr 19, wydzierżawionego przez starostę Ogarowi. Niestety, pierwsze wyroki w dwóch sprawach w Sądzie Rejonowym w Białej Podlaskiej były niekorzystne dla starosty bialskiego (jako reprezentanta Skarbu Państwa). Najpierw, 5 października 2018 r., sąd I instancji stwierdził, że czynność prawna związana z wypowiedzeniem umowy Dianie jest nieważna. 2 grudnia 2019 r. tenże sam sąd w Białej Podlaskiej zobowiązał

starostę do wydzierżawienia WKŁ Diana podmiędzyrzeckiego obwodu łowieckiego. Starosta odwołał się od obu wyroków.

 

Sąd lubelski docenił walkę z nieprawidłowościami

 

12 września 2019 r. Sąd Okręgowy w Lublinie oddalił powództwo WKŁ, czyli uznał racje starosty. Jednak z powodu pandemii trzeba było długo czekać na ostateczny wyrok w drugiej sprawie. Dopiero pod koniec marca 2022 r. lubelski Sądu Okręgowy w Lublinie oddalił powództwo WKŁ Diana w sprawie pozwu przeciwko Skarbowi Państwa – staroście bialskiemu oraz Kołu Łowieckiemu nr 12 Ogar w Białej Podlaskiej o unieważnienie umowy dzierżawy obwodu nr 19.

– Sąd Okręgowy w Lublinie II Wydział Cywilny Odwoławczy zmienił zaskarżony wyrok. Oddalił powództwo także części objętej rozstrzygnięciem zawartym w tym punkcie oraz zasądził od Wojskowego Koła Łowieckiego(...) na rzecz Skarbu Państwa – starosty bialskiego koszty procesu i postępowania odwoławczego oraz na rzecz Skarbu Państwa (Sądu Okręgowego w Lublinie) kwotę 100 zł (sto złotych) tytułem nieuiszczonej opłaty od apelacji, od której pozwany był zwolniony – informuje nas Magdalena Dobosz, starszy inspektor Biura Prasowego Sądu Okręgowego.

 

Wzorzec krajowy do naprawy dzierżawy

 

Starosta Mariusz Filipiuk nie kryje zadowolenia.

– Z wielką satysfakcją przyjąłem rozstrzygnięcie Sądu Okręgowego w Lublinie. Wyrok ten jest dowodem na to, że – starosta jako organ wydzierżawiający obwody łowieckie – nie występuje w roli notariusza. Ma zatem realny wpływ, z którym kołem łowieckim podpisze umowę dzierżawy, dokonując własnej oceny prowadzonej przez te koła gospodarki łowieckiej – podkreśla Mariusz Filipiuk.

Zaznacza, że obecnie koła łowieckie, które wykonują swoje obowiązki w sposób nieuczciwy, muszą się liczyć z konsekwencjami, w tym także rozwiązaniem umowy dzierżawy, czy odmową jej podpisania na kolejny okres.

Tropiący nieprawidłowości wśród myśliwych blogger Stanisław Pawluk powiedział nam, że duży rezonans w środowisku samorządowców w całym kraju wywołał przeprowadzony przez niego wywiad ze starostą Mariuszem Filipiukiem (dostępny na YouTube).

– Starosta w Pile, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie oraz paru jeszcze korzystało z tego wywiadu i zrobiło podobne porządki z myśliwymi u siebie – podkreśla Pawluk.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama