reklama
reklama

Terespol: Połowiczne sukcesy nad Bugiem

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Terespol: Połowiczne sukcesy nad Bugiem - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje bialskie W Terespolu wybory przyniosły kilka niespodzianek: wysokie zwycięstwo burmistrza Jacka Danieluka oraz... niewielką przegraną jego komitetu - Porozumienia Samorządowego Terespola. Prawdopodobnie decydujący ruch należy do dwóch szachistów z niewielkiego komitetu Niezależni Terespol Wspólne Dobro.
reklama

W wyborach na burmistrza Terespola Jacek Danieluk w I turze obronił swój fotel po uzyskaniu 1688 głosów (67,95 proc.). Jego kontrkandydat Krzysztof Maciejewicz, przewodniczący Zarządu Spółki dla Zarządzania Wspólnotą Gruntową Osiedla "Błotków", otrzymał 796 głosów (32,05 proc.).

Od dawna Jacek Danieluk, dotychczasowy szef terespolskiego Urzędu Miasta (od grudnia 2006 roku!) nie ukrywał, iż będzie zabiegać o reelekcję. Na kilka miesięcy jeszcze przed wyborami parlamentarnymi Ogólnopolska Grupa Badawcza podała prognozę, że Jacek Danieluk miał 75 proc. szans na utrzymanie się na tym stanowisku. Znaczące były jego osiągnięcia inwestycyjne w miasteczku o bardzo skromnym budżecie.

Próba "odbicia" Terespola

Na przełomie 2017 i 2018 r. wraz z grupą 12 terespolskich działaczy burmistrz Jacek Danieluk odszedł z Platformy Obywatelskiej. Uzyskał kilkuletnie znaczące wsparcie od polityków PiS. Obecnie politycy PO i Lewicy planowali "odbić" Terespol. Byli terespolscy burmistrzowie i opozycyjni radni wsparli kontrkandydata Danieluka, czyli Krzysztofa Maciejewicza, przewodniczącego zarządu Spółki dla Zagospodarowania Wspólnoty Gruntowej Osiedla "Błotków", byłego naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Właśnie ten kandydat komitetu Terespol Przyjazny Mieszkańcom prowadził bardzo aktywną kampanię w mediach społecznościowych oraz uczestniczył w spotkaniach z wyborcami. Przygotował bogaty program zmian, zaproponował nawet przekazanie lasu Wspólnoty Gruntowej Błotków na park miejski, "co mogłoby zwolnić z podatku od lasu" wspomnianą spółkę. Nie udało mu się nakłonić apelami i wezwaniami Jacka Danieluka do debaty wyborczej.

Jacek Danieluk był bardzo ostrożny

Burmistrz wyjaśnił nam, że obawiał się sprowokowania do ostrej wypowiedzi.

Starałem się prowadzić czystą kampanię. Niestety, mój kontrkandydat nie dbał o to. Były brudne ataki. Usiłowałem nawet ostro odpowiedzieć, ale... po napisaniu dwóch zdań ręka mi zdrętwiała i zrezygnowałem z ataku – wyjawia Jacek Danieluk.

 Dodaje, że jest bardzo wdzięczny wszystkim wyborcom. Podziękował nawet kontrkandydatowi i osobom głosującym na niego...

Po klęsce kwietniowej Krzysztof Maciejewicz nie odpowiada na zapytania i telefony. Wielka szkoda, że nie startował także jako kandydat na radnego, a po pewnym zdobyciu mandatu mógłby realizować w samorządzie swoje liczne pomysły.

Przecież jego komitet Terespol Przyjazny Mieszkańcom uzyskał poparcie 46,99 proc. głosujących i wywalczył aż siedem mandatów, w tym dla radnych ostatniej kadencji Justyny Sowy i Roberta Wieczorka, który przewodniczył dotąd opozycji. 

Burmistrzowskie Porozumienie Samorządowe Terespola otrzymało 46,58 proc. głosów i zdobyło tylko sześć mandatów (w 2018 r. zdobyło aż 10 i zdecydowanie panowało w radzie).

Teraz w radzie zabraknie burmistrzowi kilku obrońców, którzy go wspierali podczas sesji.

Szachy na żywo - "języczek u wagi"

Języczkiem u wagi staje się w Radzie Miasta nowe ugrupowanie Niezależni Terespol Wspólne Dobro. Zdobyło ono 5,23 proc. głosów, ale aż 13,33 proc. mandatów (czyli dwa). Do rady wchodzą Witold Bogdan Pytka, wielokrotny mistrz Terespola w szachach oraz Sławomir Stanisław Leszek, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Przyszłość", zarazem instruktor klubu szachowego w Miejskim Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Terespolu.

Sławomir Leszek nie ukrywa, że jak w szachach, po wyborach też trwa gra.

Na razie prowadzimy rozmowy z dwoma większymi ugrupowaniami. Chcemy się przychylić do wybrania na przewodniczącego osoby, która ma konkretną wizję pracy i chce współpracy z władzami. Zainteresowani jesteśmy dobrem Terespola, odpowiednim rozstrzyganiem decyzji. Nie jesteśmy przypisani ani do jednego, ani do drugiego komitetu – mówi prezes Sławomir Leszek.

Zapytaliśmy nowo wybranego radnego-elekta, czy on zdecydowałby się zostać przewodniczącym, gdyby dostał taką propozycję.

Jak pojawi się taka sytuacja, byłoby to dobre rozwiązanie. Jestem optymistą, że dojdzie do kompromisu – odpowiedział.

Burmistrz w samych superlatywach wypowiada się o wybranych do rady reprezentantach komitetu Niezależni Terespol Wspólne Dobro. 

Porządni ludzie, chcą, aby Terespol się rozwijał. Mam do nich wielkie zaufanie – podsumowuje burmistrz.

Już 6 maja o godz. 16 podczas pierwszej sesji Rady Miasta w Terespolu wybrani zostaną przewodniczący i wiceprzewodniczący. Wtedy okaże się, kogo wybrał "języczek u wagi".

Nowo wybrana Rada Miasta Terespol
Radnymi z KWW Porozumienie Samorządowe Terespola zostali: Ewa Bogumiła Zając (62 lata), Jarosław Jan Tarasiuk (63), Piotr Tarasiuk (48), Krzysztof Mirosław Wróbel (61), Mirosław Korzeniewski (57) i Tomasz Staszczuk (49).
Radnymi z KWW Terespol Przyjazny Mieszkańcom będą:
Anna Sakowicz (54), Andrzej Dmitruk (46), Robert Wieczorek (48), Michał Gryta (36), Lucyna Nowak (58), Justyna Sowa (52) i Adam Danieluk (53).
Radnymi z KWW Niezależni Terespol Wspólne Dobro wybrano: Sławomira Stanisława Leszka (54) i Witolda Bogdana Pytkę (56).

 

Średnia frekwencja wyborcza w Terespolu wyniosła 57,69 proc. W obwodzie z lokalem wyborczym w Zespole Szkół Publicznych nr 1 przy ul. Sienkiewicza nawet sięgnęła 58,90 proc., a w lokalu w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym 60,03 proc. Dla porównania – średnia frekwencja w pow. bialskim byłą na poziomie 53,91 proc.

 

Ciekawy pojedynek w Terespolu toczyli kandydaci na radnych Rady Powiatu Bialskiego. Najwięcej głosów mieście otrzymał z listy PiS Józef Paderewski, sekretarz Terespola - 426 (17,69 proc.), który jednak w całym okręgu nie uzyskał mandatu. Drugie miejsce w tej miejscowości zajął dotychczasowy radny, działacz PO, startujący z Porozumienie Samorządowego Powiat Bialski Wojciech Mitura – 380 głosów (15,78 proc.) i on uzyskał mandat na następną kadencję. Podobnie radną została kandydatka PiS Anna Jakuszko, prezes Klubu Piłkarskiego "Granica", otrzymała 357 głosów (14,8 proc.). Radnym także został ponownie wybrany z listy PiS Radosław Sebastianiuk, na którego w Terespolu głosowało 169 wyborców (7,02 proc.). W mieście lista PiS dostała 1142 głosy (47,43 proc.), Porozumienie Samorządowe Powiat Bialski 880 głosów (36,54 proc.) i Trzecia Droga 386 głosów (16,03).

 

Sławomir Leszek wybrany na radnego z komitetu Niezależni Terespol Wspólne Dobro: Z kolegą Jarosławem Pytką mamy wspólne zamiłowanie – szachy. Staramy się brać udział w rozgrywkach. Cieszę się, że będę mógł wykorzystać w mieście swoje doświadczenie z naszej spółdzielni w pozyskiwaniu środków unijnych. Powiem szczerze, że dużo zrobiliśmy w tej materii. Na razie rozmowy z dwoma ugrupowaniami w radzie co do przyszłego układu samorządu nie zostały skończone...

 

 

Jacek Danieluk, burmistrz Terespola Palma mi nie odbije Nie spodziewałem się, że uzyskam tak dobry wynik w wyborach. Byłem w szoku, kiedy go zobaczyłem. Jeszcze jestem pod wrażeniem. Palma mi jednak nie odbije, w samorządach jestem już od 1992 r. To moja ostatnia kadencja. Chociaż mój komitet nie ma większości w radzie, to jednak będzie tam wielu rozsądnych i kompetentnych radnych. Nie wyobrażam sobie, by rada blokowała pracę urzędu.

Autor Tekstu: Marek Pietrzela

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama